Trochu iný pohľad na vzťahy na diaľku

16.10.2020

Pandémia Covid-19 prevrátila na ruby firmy, rodiny, vzťahy... Nikto asi nie je rád, keď svoju polovičku nemôže mať pri sebe, má si zrazu zvykať na prázdnu posteľ, zvlášť ak sa nedá v kalendári zakrúžkovať dátum opätovného stretnutia. Jeden ostal tu, druhý uviazol za hranicami, ale dá sa to všetko správnou optikou prekonať a dokonca z toho veľa pozitívneho aj vyťažiť.

Zažila som vzťah, ktorý trval celkom dlho a moja láska bola ďaleko aj bez pandémie zatvárajúcej hranice. A ON bol v mojom prípade naozaj ďaleko. Vzťah na linke Slovensko - Austrália znie ako číre bláznovstvo, nereálna vec, virtuálna realita.

Vám všetkým, ktorých pandémia nečakane rozdelila, ale aj tým, ktoré ste vo vzťahoch na diaľku už dlhšie teda venujem nasledujúce riadky a verím, že aspoň trochu pomôžu zmierniť trápenie, ktoré teraz prežívate.

SPOZNAŤ SA NA DIAĽKU LEPŠIE

Znie to veľmi paradoxne, ale je to tak. Ak by sme žili spolu alebo aspoň v jednom meste, robili by sme aj veľa vecí spolu. Milovali by sme sa, varili, chodili do kina, na party, športovali by sme, čítali si večer pred spaním, nakupovali... Ale my sme to robiť nemohli. Dalo sa len rozprávať a písať si. A tak sme sa rozprávali. A spoznávali. Vzhľadom na to, že to bola jediná činnosť, rozprávali sme sa veľa a o všetkom, aj o veciach, na ktoré v "normálnom vzťahu" reč nepríde, lebo sa dá čas tráviť inak. A keďže sme sa aj po pár rokoch vedeli hodiny a hodiny rozprávať, dávalo mi to vnútorný pokoj, že je to ten správny človek.

VYSOKÁ ŠKOLA POČÚVANIA A VNÍMANIA

Každý, kto kedy bol vo vzťahu na diaľku potvrdí, že je nemožné nedostať sa do momentov nedorozumenia. Keď si s niekým píšete, Vy síce píšete a myslíte tým jedno, ale druhý často prečíta niečo iné. Nemáte blízkosť, neviete odčítať z neverbálnej komunikácie náladu, uniknú Vám mnohé signály a o to silnejšie musíte zapájať uši a počúvať aj srdcom.

Nie je to jednoduché, ale časom nadobudnete fantastickú schopnosť, ktorá Vám bude k dobru už celý život a nie len v partnerských vzťahoch.

DÔVERA, EMPATIA, TOLERANCIA

Kvalitný a funkčný vzťah musí mať tieto tri nohy, inak budete krívať a padať. Vzťah na diaľku je ale ako lupa a potenciálny nedostatok týchto esenciálnych hodnôt tak budete vnímate oveľa výraznejšie. Pri partnerovi, ktorý je ďaleko si jeho žiarlivosť, strach, neistotu, nedôveru a neschopnosť empatie uvedomíte oveľa skôr a intenzívnejšie, lebo je to všetko izolované od reálneho života.

Aj preto asi väčšina takýchto vzťahov nevydrží. V skutočnom vzťahu "na blízko" Vás partner možno tiež naštve, zradí, sklame, ale keď ucítite jeho vôňu, uvidíte ho, objíme Vás, posexujete, naplánujete výlet, reset, daruje Vám niečo..., tak sa to nejak obrúsi.

Vo vzťahu na diaľku sa rany hoja pomalšie, keď to s prepáčením poseriete a viete, že ste to posrali, nemáte v ruke okrem slova iný nástroj ako sa ospravedlniť a vyjadriť, ako veľmi Vás to mrzí. A aj keď slová sú silná zbraň, ani tisíc slov sa nevyrovná dotyku.

Vzťah na diaľku neustojíte, ak partnerovi skutočne neveríte. Prídete o rozum. Vzťah na diaľku neustojíte, ak budete myslieť iba na seba a na svet sa pozerať iba svojimi očami. Vzťah na diaľku neustojíte, ak neviete tolerovať inakosť a veľkoryso odpúšťať to, čo odpustiteľné je.

HODNOTY

Dobré vzťahy na diaľku fungujú aj ako sito, ktoré preosieva slová, skutky, pocity a cez oká ktorého prepadávajú všetky malichernosti a hlúposti a ponechávajú len to, čo je podstatné. Zrazu nechápete a udiera Vám to do očí, ako sa ľudia vo vzťahoch vôkol Vás k sebe správajú, kvôli akým hlúpostiam sa dokážu hádať a ubližovať si.

Nerobím si ilúzie, že ak by sme žili spolu, nebude sa to diať vôbec. Ale práve obdobie, keď spolu byť nemôžete Vám aspoň na istú dobu otvorí oči a pomôže poskladať si hodnoty do správneho poradia.

TRPEZLIVOSŤ A POKORA

Ja som extrémne netrpezlivý človek. Dostanem nápad a o minútu ho už realizujem. Neverím na "nedá sa", stále hľadám cestu a dokážem vyvinúť enormnú energiu, aby som dosiahla, čo chcem. Zrejme aby som trochu spomalila a skrotla, dostala som životnú lekciu v podobe tohto vzťahu. Denne som sa učila, že nie všetko môžem mať hneď, kedy si zachcem a že dokonca existujú veci, na ktoré ja nemám žiadny vplyv a jediná cesta je upokojiť sa, prestať tlačiť na pílu a nechať osud a toho druhého pracovať tiež.

Možno iným tempom, možno iným spôsobom, ale treba to vedieť prijať. Je totiž extrémne arogantné myslieť si, že jedine Vy sami dokážete všetko riadiť a kontrolovať najlepšie. Je to lekcia za milión, naučila ma nevzdávať sa cieľa iba preto, že nie je na dosah a tiež, že ja nie som stredobod vesmíru, ktorý má patent na všetko.

HODNOTA VZŤAHU

Jeden múdry človek raz povedal, že šťastie nie je pre každého. Možno je tou muškou jenom zlatou, ale chytiť ju nie je vôbec jednoduché. Pocit šťastia dosiahnete, len keď robíte niečo zmysluplné a čím je to ťažšie, tým viac sa Vám potom výsledok v živote ráta.

Keď si kúpite novú kabelku, máte radosť, ale je to instantná záležitosť, pocit po pár dňoch vyprchá a potrebujete nový impulz, ak ten pocit chcete zas. To nie je šťastie.

Ak si ale stanovíte náročný cieľ a vydáte sa na cestu, kde sa Vám raz darí, potom máte zlosť, že to nejde rýchlejšie, potom Vás opúšťa nádej, potom zastanete, zle odbočíte, potom Vám niekto pomôže sa vrátiť, pokračujete a nakoniec prekročíte cieľovú čiaru, tak to, čo ste získali má pre Vás nevyčísliteľnú hodnotu. Aj takto sa dá vnímať vzťah na diaľku.

Ak viete, že je to človek, ktorý za to stojí, nevymieňajte ho za iného len preto, že je teraz ďaleko, udržte ho vo svojom živote, prejdite spolu tú cestu a to, čo získate bude mať pre Vás oboch skutočnú hodnotu, o ktorú sa budete môcť kedykoľvek bez strachu oprieť.

ŽIVOT NIE JE IBA......

Láska je stredová os našich životov, okolo nej sa točí všetko. Len bohužiaľ, často sa najmä nám ženám stáva, že nás pohltí tak, že sa okolo tej osi postupne točí menej a menej vecí, prichádzame o kontakty, vlastné záujmy, či ambície. Keď máte partnera ďaleko, pochopíte, že nejde život napĺňať iba čakaním na neho, ale že ho dokážete zmysluplne prežívať aj sami.

Jedného dňa totiž spolu budete a toho iba svojho času už nikdy nebudete mať toľko.

Tak robte teraz všetko pre to, aby ste na Vašu stredovú os namotali tú najväčšiu a najfarebnejšiu cukrovú vatu života. Nezabúdajte ale, že žiadny vzťah na diaľku nemôže prežiť, ak nesmerujete ku dňu, kedy budete môcť byť spolu naozaj. Veľmi Vám všetkým držím palce!