Textuj ako PANI

20.04.2021

21. storočie, mobilov už pomaly viac než ľudí, vyše rok trvajúca pandémia spojená s izoláciou, narastajúca online kultúra, to všetko či chceme, či nie sa podpisuje aj na vzťahoch, zoznamovaní sa a na našej celkovej komunikácii. Nikoho snáď neprekvapí, že dnes vo vzťahoch komunikujeme neporovnateľne viac v textovej forme ako to bolo kedysi. A samozrejme, všetky tie zmeny sa dejú tak nejako živelne a žiadnu z nás v škole neučili, ako si správne textovať s partnerom alebo mužom, ktorý sa nám páči.

Výskumy ohľadne textovej komunikácie robia poväčšine americkí a nie slovenskí vedci, ale nevadí, aj pár štatistík spoza oceánu dobre znázorní aktuálny trend a význam textovej komunikácie.

  • američania pošlú denne 26 miliárd textoviek
  • priemerná osoba v USA pošle denne 20 textoviek (vo vekovej kategórii 18-24 ročných je priemer viac než 100 textoviek denne)
  • textovanie je najčastejšou formou využitia smpartfónov
  • americkí mileniáli strávia textovaním a četovaním 3 x viac času ako telefonovaním alebo e-mail komunikáciou

V nasledujúcich riadkoch vám prinášam 7 odporúčaní, ktorými by sa v textovaní mala riadiť každá žena so zdravým sebavedomím, vysokými štandardami a pevnými hranicami.

VEDIEŤ PRESTAŤ

Keď ide o textovanie, určite platí staré známe, že menej je viac. Žena, ktorá si cení sama seba, si cení aj svoj čas. Má priateľov, záujmy, štúdium alebo kariéru a rozhodne sa nezúčastňuje na textovacích ultramaratónoch s mužom, o ktorého má záujem alebo s ktorým je vo vzťahu.

Takáto žena rozumie, že texting, to sú len slová a to čo si cení a čomu pripisuje skutočnú hodnotu sú činy. Toto platí najmä pre prípady, keď si píše s mužom, s ktorým sa ešte nestretla a ktorý sa nevie od textovania preklopiť k akcii - skutočnému stretnutiu. Pretože texting akokoľvek je dnes populárny je stále formou interakcie, ktorá si nevyžaduje veľa úsilia a energie. Žena, ktorá má sebavedomie a vie, čo chce (v tomto prípade vzťah s konkrétnym mužom) neuviazne na dlhé týždne či mesiace v nekonečnom textovaní, pokiaľ tento muž zjavne nemá záujem posunúť sa ďalej. Takáto žena zo seba nebude robiť 24/7 chat box a nebude paralyzovaná strachom, čo sa stane, ak to vlákno prestane sama živiť.

KONTROLA TEMPA A INTENZITY

Žena, ktorá nepodporuje a aktívne sa nezúčastňuje na nekonečnom textovaní, ktoré nikam nevedie, svojim spomaleným tempom dokáže veľmi dobre odfiltrovať mužov so skutočným záujmom o stretnutie, spoznanie sa a prípadný vzťah od tých, ktorí nechcú viac než rýchlo a nenáročne zabiť nudu, nasýtiť si ego a zabaviť sa.

Pozor! Nie je to o hraní hier alebo ignorovaní správ od muža. Je to o tom naplniť svoj život autentickými zážitkami a činnosťami a nebyť tak neustále "na príjme" a v reakčnej pohotovosti.

OČAKÁVANIE BUDUJE PRÍŤAŽLIVOSŤ

Keď sa žene podarí mať tempo textovania pod kontrolou a ak vie, kedy s konverzáciou prestať, automaticky to vytvára okolo nej isté fluidum mystérie. Nie je to žiadny veľký trik, je to základné psychologické pravidlo, že záujem a zvedavosť narastá nepriamo úmerne tomu, koľko toho o človeku vieme.

V jednom dieli Winetoua si spomínam na hlášku, ktorú si pamätám dodnes: "Když žena hovoří, kradne mužovi klid. Když žena mlčí, kradne mužovi srdce." HOWGH! A poviem vám, že tí indiáni teda nemali WhatsApp, len dymové signály, ale hlúpi rozhodne neboli :)

Keď žena neustále odpisuje, komunikuje, iniciuje textovanie, keď príliš veľa píše o sebe, jednoducho to všetko zabíja to krásne očakávanie a zvedavosť na druhej strane.

PÍŠEM TOMU, KTO PÍŠE MNE

Ak muž prestal zrazu písať a je pár dní ticho, pre ženu to nemá byť automaticky dôvod na kontrolu, iniciatívu a pripomínaní sa, že je nažive. On to veľmi dobre vie.

Toto pravidlo je naozaj jednoduché. Ak si vážim seba a svoj čas, jednoducho sa nebudem angažovať v kontakte s mužom, ktorý o tento kontakt záujem nemá. Isteže, je úplne normálne to urobiť raz, ale ak žena OPAKOVANE otvára kontakt zo svojej strany a muž ostáva pasívny, nie je to dobré a ani zdravé. Žena má vedieť, že muž, ktorý má o kontakt s ňou záujem si na ňu vždy čas nájde a ak ostáva ticho, záujem nemá.

SPRÁVNE NAČASOVANIE

Už som písala vyššie, že sebavedomá žena si váži svoj čas. A to zároveň znamená, že si váži aj čas druhých ľudí. A z tohto dôvodu nevypisuje mužovi, keď vie, že práve pracuje, športuje alebo je von s kamarátmi. A z rovnakého dôvodu nestresuje, ak na svoju správu nedostane vždy okamžitú odpoveď. Takáto žena chápe, že svet, ani ten jeho, sa netočí len okolo nej a telefónu.

Toto pravidlo je možné aj obrátiť. Ak žena vidí, že muž jej nedá vydýchnuť, neustále jej píše a vyžaduje odpoveď na svoje správy nerešpektujúc jej program alebo zaneprázdnenosť, mal by to pre ňu byť varovný signál, ktorý nebude ignorovať.

SEXTING

Každá, ktorá má nejakú skúsenosť v oblasti online zoznamiek vie, že mužom, ktorých prítomnosť na týchto appkách berú len ako príležitosť na nezáväzný sex, sa nevyhne. Ja určite nie som nejaký moralista alebo odporca záležitostí typu "one night stand" či nezáväzných "friends with benefits" vzťahov, pokiaľ sa toho zúčastňujú obe strany dobrovoľne a obe strany to napĺňa.

Faktom však ostáva, že mnoho žien sa do týchto vôd vrhne, len preto, že sa im muž veľmi páči, aj keď v skutočnosti chcú oveľa viac. Čiže sexting úplne v úvodnej fáze nejakého vzťahu je v pohode, pokiaľ nemáš záujem o niečo seriózne. Aby si totiž neskôr dokázala otočiť svoj imidž a zámer o 180 stupňov po tom, čo deň po zoznámení bezproblémovo pristúpiš na sexting, na to sa budeš potrebovať pekelne silnú stratégiu.

Inak sexting je skvelá vec, hlavne, ak si ho obe strany vedia užiť, ako okorenenie v stabilných vzťahoch či vzťahoch na diaľku. Ale vždy pamätajte, že menej je viac a robte sexting spôsobom, ktorý bude túžbu, zvedavosť a očakávanie zvyšovať a nie naopak.

NETEXTUJEM O VÁŽNYCH TÉMACH

Pokiaľ som s mužom v nejakom vzťahu, v ktorom sa osobne stretávame alebo si aspoň volávame, tak v prípade, ak potrebujem adresovať nejakú vážnejšiu tému, problém.., nebudem to robiť cez správy. V prvom rade tým prejavím mužovi (a nášmu vzťahu) rešpekt, že o vážnych veciach sa bavíme spolu osobne alebo minimálne cez telefón tak, aby sme mali obaja k dispozícii celú škálu vyjadrovacích prostriedkov (slová, tón hlasu, neverbálna komunikácia, dotyky..).

Pokiaľ náročnú tému cez textovku nadhodí muž, tiež je dobré sa voči tomu ohradiť a rozhodne sa nenechať vmanévrovať do zradných vôd písmenkovania. Všetci dobre vieme, ako často v ňom dochádza k dezinterpretácii a nepochopeniu, ako to človek vlastne myslel. Najhorší a veľmi častý scenár potom vyzerá tak, že si dvaja ping-pongujú horúce emócie a prehadzujú vinu zo strany na stranu a málokedy niečo vyriešia. Ak vznikne vážnejší problém, rozdýchajte prvý nával a doprajte si luxus riadneho rozhovoru.

Verím, že boli moje odporúčania pre vás podnetné, zaujímave a prajem veľa pekných správ.