Skrytá vzťahová burina - narcis

21.10.2020

Máš niekedy pocit, že čím ste spolu dlhšie, tým horšie sa vo vzťahu cítiš? Vzťahy by mali byť ako domy, z ktorých sa postupom času stanú domovy. Najprv sa na neho pozeráme iba z ulice a povieme si, že to je ale pekný dom. Potom nazrieme dnu a zdá sa nám, že by sme tu dokonca vedeli žiť. Postupne však nachádzame aj veci, ktoré sa nám až tak nepáčia. Malá kúpeľňa, vŕzgajúca podlaha v kuchyni, či výhľad z obývačky, čo nestojí za veľa. Povieme si ale, že, to nevadí, veď čo je tých pár chybičiek krásy v porovnaní s celým domom a začneme sa v ňom udomácňovať. Po čase sa tak z domu stane domov a napriek tomu, že to nie je dokonalé, je to NÁŠ domov, kde sa cítime príjemne, bezpečne a nevymenili by sme ho za žiaden iný, novší, väčší, modernejší.

Tak sa cítiš v dobrom vzťahu. Ako doma. AJ V TOXICKOM VZŤAHU S NARCISOM SA MÔŽEŠ CÍTIŤ AKO DOMA. ALE LEN NA ZAČIATKU.

Stretneš očarujúceho muža, ktorý sa k Tebe správa ako k princeznej. V živote si nepočula toľko komplimentov, nezažila toľko romantických a veľkolepých gest, vzťah napreduje neuveriteľne, po pár týždňoch je muž pripravený rozprávať o spoločnej budúcnosti a Ty sa nestíhaš diviť. Všetko je to ako sen. Ako čas beží, postupne sa však z Tvojho vysnívaného vzťahu stáva už len reklama na dokonalé spolužitie. Navonok ste bezchybný pár. On úspešný, charizmatický gentleman, ktorý Ti otvorene prejavuje náklonnosť. Všetci okolo Ti môžu závidieť.

Za zatvorenými dverami sa však pomaly začína odohrávať úplne iný príbeh. Tvoj partner v súkromí často pohŕda, tým, čo je Ti blízke, vysmieva sa z Tvojich cieľov alebo ignoruje Tvoje názory. Takmer vždy a o všetkom vie viac ako Ty, všetkému lepšie rozumie a Ty sa pri ňom cítiš hlúpo.

Márne doma hľadáš starostlivého a obetavého muža, ten zmizne ako para nad hrncom vždy, keď ho akokoľvek citlivo kritizuješ alebo spochybníš. Každú kritiku trestá tichou domácnosťou, odchodom z domu a odobraním svojej pozornosti. A Ty analyzuješ zas a znova, čo si urobila zle, no ani pri najbližšej konfrontácii a maximálnej snahe nedokážeš svoje výhrady voči nemu komunikovať správne. Nič nerobíš správne.

No, a aby to nebolo jednoduché, narcis Ti vždy ešte sem tam poskytuje momenty absolútnej lásky a oddanosti. Najmä vtedy, ak sa niekto pozerá alebo ak vie, že o tom budeš niekomu ďalej rozprávať.

Teatrálne prejavy lásky na sociálnych sieťach, neprimerané dary a veľkolepé gestá. To je on.

ČO ROBIŤ ĎALEJ?

Ak vo vzťahu začínaš pochybovať sama o sebe, aj keď svoje správanie výrazne kontroluješ, aj keď sa snažíš robiť všetko tak, aby bol on spokojný a aj tak to nikam nevedie, musíš začať myslieť hlavne na seba. Toxický partner s narcistickou poruchou nedokáže nikoho urobiť šťastným. Nikoho okrem seba.

Sú to vnútorne veľmi neistí, zranení jedinci, ktorých obranný mechanizmus je práve narcistické a manipulatívne správanie. A keďže sú vnútorne zranení, nedokážu prijať kritiku, nedokážu si robiť srandu na vlastný účet a všetko berú veľmi osobne.

A studňa obdivu, ktorú narcis potrebuje neustále dopĺňať, aby validoval svoju hodnotu je bohužiaľ bezodná. Nikdy nebudú mať dosť pochvaly a potlesku. Všetok pokoj trvá iba chvíľu.

Prvý krok je uvedomenie. Nespoliehaj sa len na pocity a začni si spisovať fakty. Náš spomienkový optimizmus nám často po čase nepríjemné veci vymazáva a obrusuje hrany konfliktov. Spisuj celý jeden mesiac všetko, čo Ti zo strany partnera nerobí dobre a o 30 dní sa na to s odstupom pozri.

Zahoď ego, hrdosť, pocit trápna a rozprávaj. Aj keď budeš musieť rozbiť ten dokonalý obraz, začni svoje pocity zdieľať s nejakou blízkou osobou. Ak to ostaneš riešiť iba sama v hlave, môžeš podľahnúť sebaklamu, jeho manipulácii a stratíš nadhľad. Nájdi si v okolí úprimného človeka, ktorému na Tebe záleží a rozprávaj.

Narcis nikdy nie je vo vzťahu so silnou vyrovnanou a sebavedomou osobnosťou, ktorá má pevné hranice a funkčnú záchrannú sieť v podobe rodiny a priateľov, ktorí vedia, či sa v Tvojom vzťahu nedeje niečo veľmi zlé. Vždy si nájde obeť, ktorá má slabinu, neverí si, je introvertná a má tendenciu chybu hľadať vždy u seba.

Musíš začať pracovať na vnímaní samej seba, na svojom sebavedomí. Dnes je naozaj veľa možností, literatúry, YouTube poradní, podcastov, pomoc nosíš prakticky každý deň vo vrecku, na úvod stačí len chcieť.

Tak ako zdravo neschudneš 30 kg za mesiac, nedá sa ani sebavedomie vybudovať za víkend, ale rozhodne sa to dá zlepšiť. Pomáhaj si čímkoľvek* pochváľ sa a odmeň sa.

*Ja si napríklad vždy píšem kriedou na stenu čiarky za každý deň, ktorý splním, čo som si predsavzala a keď vidím ten les malých čiarok, som na seba hrdá a cítim sa silnejšia.

Neboj sa a skoč. Nie z okna! Neboj sa a nenechaj sa citovo vydierať (v tomto je narcis neprekonateľný!), keď vnútri vieš, že pre svoje vlastné dobro musíš ísť. Tvoja úloha v žiadnom vzťahu nie je opravovať pokazeného chlapa. Tvoja úloha je byť vo vzťahu slobodná, sama sebou a milovaná.

Ktorákoľvek sa na mňa obrátite, budem Vás počúvať a poradím najlepšie ako viem. Nie preto, že som to študovala, ale preto, že som v tom 18 rokov žila, prežila a odišla.