Prečo sa ja stále zabuchnem do nedostupného chlapa?!

09.10.2020

Stalo sa Ti už niekedy, že si Tvoje srdce spomedzi všetkých chlapov na svete vybralo práve toho, ktorého si nemohla mať? Toho, ktorý Ťa nechcel, či bol emočne alebo iným spôsobom nedostupný?

Ja sama som sa v tejto situácii ocitla viac krát, vždy som to prežívala extrémne emotívne a nikdy som to nedokázala vzdať ešte kým som z toho mohla vycúvať relatívne bez následkov, ale vždy som o tie vzdušné zámky bojovala až kým som sa neocitla až niekde pod hranicou základnej ľudskej sebaúcty.

Pocit, keď miluješ muža, ktorého nemôžeš mať býva ešte o to viac frustrujúci, ak sa v tom istom čase okolo motá muž, ktorý chce Teba, ale Ty nechceš jeho. Klasika!

Pokúsim sa Ti teraz vysvetliť PREČO sa toto deje. Lebo, kým nepoznáš dôvod a diagnózu, len ťažko si naordinuješ terapiu.Poďme k veci.

KTO JE V TOMTO KONTEXTE NEDOSTUPNÝ/NESPRÁVNY CHLAP?

1. Chlap, ktorý si Ťa nevšíma a pomaly ani nevie, že existuješ.

2. Chlap, ktorý sa vo vzťahu k Tebe správa toxicky (v skratke nie dobre)

3. Chlap, ktorý má svoju identitu postavenú na tom, že sa nechce viazať (a Ty bi si s ním rada tvorila pár).

4. Chlap, ktorý je vo zväzku s inou ženou a nechystá sa na tom nič zmeniť (a Ty rozhodne nechceš byť jeho neviditeľná milenka).

5. Chlap, ktorý do Teba neinvestuje toľko, čo Ty do neho (investícia = Tvoj čas, ktorý mu venuješ, Tvoja ochota meniť svoj program kvôli nemu, robiť aj nepríjemné veci kvôli nemu....).

PASCA 1 - HODNOTA

Keď stretneš chlapa, ktorý nie je ľahká korisť, je mysteriózny, je nedostupný, taký nevypočítavý playboy a Ty cítiš, že získať ho bude riadna výzva, v mozgu sa Ti automaticky spustí to, na čom je založený ekonomický zákon ponuky a dopytu.

Keď je niečo na trhu nedostupné a je toho málo, tak cena takéhoto tovaru je vysoká. Rovnako, ak sa chlap správa nedostupne, vyvoláva to v nás pocit, že by sme mu mali úplne bez akýchkoľvek zásluh pripisovať vyššiu hodnotu.

PASCA 2 - SUPERMAN

K ďalšej falošnej ilúzii dochádza, keď Tvoj mozog detekuje príťažlivého alfasamca, ktorý Ti nevenuje moc pozornosti, je nedostupný, ľahostajný, tajomný a začne mu pripisovať rôzne super vlastnosti.

Keď Ťa chlap, ktorý sa Ti páči nepustí k sebe bližšie, jasné, že si začneš domýšľať, aký vlastne je.

A tak ako sa s Tebou Tvoja fantázia zahráva, keď máš frajera/manžela na služobke s kolegyňou a povymýšľa absolútne uletené scenáre, rovnako Ti v tomto prípade bude v hlave vykresľovať obraz dokonalého muža, aj napriek tomu, že ho vôbec nepoznáš a s veľkou pravdepodobnosťou ním v skutočnosti nie je.

PASCA 3 - EGO

Naše ego nám v tomto tiež moc nepomôže, pretože ak si ho nedržíš pekne skrátka, tak sa s Tebou zahrá veľmi nepeknú hru o tom, že bude chcieť tento nedostupný Mount Everest zdolať stoj čo stoj, len aby si niečo dokázalo. Lebo ego je už raz také

PASCA 4 - SEBAVEDOMIE

Toto je posledný, ale kľúčový dôvod, prečo sa Ti to deje. Americký komik Groucho Marx raz povedal: "Nechcel by som byť členom žiadneho klubu, ktorý by ma chcel za člena." Nepoznám presne kontext, v ktorom to vyslovil, ale poslúži nám ako skvelý príklad toho, ako funguje myseľ človeka bez sebavedomia.

Keď sa ja považujem za bezcennú, každého, kto o mňa prejaví záujem považujem za divného a v podstate tiež bezcenného (Kto by už len chcel byť s niekým ako som ja, že?).

A my potom chodíme a uháňame chlapov, ktorí nás nechcú, sú podľa nás mimo našu ligu alebo emočne nezrelí. Dôvod, prečo ich ale aj napriek tomu chceme, je smutný. Podvedome si totiž myslíme, že ak ich predsa len dostaneme, tak snáď konečne s nimi po našom boku stúpne aj naša hodnota. A my predsa tú svoju hodnotu tak veľmi chceme a potrebujeme pozdvihnúť, že sme schopné kvôli týmto chlapom robiť absolútne šialené veci.

Chudneme, meníme názory, priateľov, podstupujeme plastické operácie, prispôsobujeme im celý svoj program, zanedbávame tých, ktorým na nás skutočne záleží, akceptujeme neakceptovateľné.....

TAK AKO SA PREPROGRAMOVAŤ A SKONČIŤ S TÝM?

Úprimne? Je to beh na dlhé trate a nebude to ľahké zmeniť rokmi vybudované podvedomé vzorce správania.

Skús si predstaviť jedného človeka, ktorého máš skutočne úprimne rada alebo ktorého miluješ. Ideálne ženu. Môže to byť sestra, mama, dcéra, najlepšia kamoška........

A teraz začni opisovať, ako by sa k nej mal správať chlap, ktorý s ňou žije, chodí, alebo zatiaľ len tak flirtuje, či ten, pre ktorého je ona ochotná aj skočiť z mosta.

Keď ten zoznam dokončíš, OBRÁŤ HO PROSÍM NA SEBA A UROB Z TOHTO ZAOBCHÁDZANIA SVOJU LAŤKU A PRESTAŇ AKCEPTOVAŤ OD CHLAPOV SPRÁVANIE, KTORÉ JU BUDE PODLIEZAŤ Napíš si ten zoznam na chladničku, daj si ho do nočného stolíka, peňaženky, maj ho ako záložku v knihe, nos ho pri sebe a opakovane si ho čítaj.

Neboj sa, ono to príde. Sebavedomie totiž nie je nejaký ON/OFF spínač, ale sval. Tak ho trénuj, drahá