Pozrieť sa? Nepozrieť sa?

02.11.2020

Zvedavosť je veľmi prirodzená ľudská vlastnosť, ale kým v štúdiu a práci nám dokáže prinášať skvelé výsledky, vo vzťahoch nás prehnaná zvedavosť dostane skôr na šikmé plochy ako do vytúženej pohody. Vieme, že nikdy  v histórii nebolo tak jednoduché komunikovať s celým svetom, udržiavať paralelné vzťahy, nezáväzné flirty či dôverné rozhovory. A zároveň nikdy nebolo tak ťažké to všetko utajiť. Ako teda skrotiť toho démona a nenechať našu paranoju zničiť nám vzťah?

Pre mnohých ľudí je možnosť nahliadnuť do súkromia partnera obrovským pokušením. Veď je to tak jednoduché, ten druhý sa predsa nemusí nič dozvedieť a my budeme spať pokojnejšie... Alebo nie? Podľa amerického výskumu z roku 2018 62% mužov a 34% žien z času na čas nakuknú do partnerovho telefónu.

Fakt, že to je jednoduché a že to mnohí robia však neznamená, že je to v poriadku.

Kým sa teda rozhodneš čítať aj to, čo nebolo adresované Tebe, mala by si uvedomiť, že nerešpektovanie súkromia partnera v 99% prípadoch nie je cesta k lepšiemu a otvorenejšiemu vzťahu s menej tajomstvami.

Mnoho ľudí sa rozhodne nazrieť do partnerovho telefónu bez toho, aby sa zamysleli, či sú pripravení aj sami konať, v prípade, že natrafia na niečo, čo výrazným spôsobom narúša ich štandardy a predstavy o vzťahu. Ak si to človek v hlave vopred nezrovná, môže skončiť na nebezpečnej hojdačke pocitov viny a hnevu tak ako Petra, s ktorou som dnes telefonovala.

Jej problém je v tom, že už rok priebežne sleduje partnerov telefón, číta si ako on flirtuje so svojimi bývalými partnerkami, no zároveň je paralyzovaná a nevie s tým nič urobiť, pretože sa hanbí priznať, akým spôsobom k informáciám prišla. Má Petra kvalitnejší vzťah ako pred rokom? NIE. Má Petra otvorenú debatu s Partnerom o tom, čo jej vadí? NIE. Odišla Petra od partnera, ktorý sa správal v nesúlade s jej štandardmi? NIE. Petra sa síce odhodlala vstúpiť do 13. komnaty, ale pred vstupom si nedokázala jasne zadefinovať, čo s tými informáciami v prípade, ak budú pre jej pocity zničujúce vlastne urobí.

Utajované čítanie partnerových súkromných správ nie je nikdy zdravá cesta.

Skúsme sa radšej zamyslieť nad dôvodmi, prečo máme chuť to urobiť.

NÍZKE SEBAVEDOMIE

Viem, že to znie zvláštne, veď chcem sledovať partnerov telefón tak problémom nebude seba-dôvera, ale dôvera v neho, nie?Áno, aj nie. Ľudia s nízkym sebavedomím často konajú tak, že hľadajú spôsoby ako si tú svoju hodnotu potvrdiť zvonku. Sami sú vnútorne neistí a ich pohoda závisí hlavne na tom, aké impulzy prichádzajú zvonku. Títo ľudia nevedia uveriť, že sú naozaj dosť dobrí a snažia sa nájsť rukolapný dôkaz o tom, že je k nim partner absolútne lojálny. Snáď ani netreba zdôrazňovať, že títo ľudia bývajú citlivejší ako priemer a málokedy dospejú týmto krokom k pohode. Keďže si neveria, aj nevinné konverzácie sú pre nich ohrozujúce a spôsobujú im veľké trápenie.

NESPOKOJNOSŤ SO VZŤAHOM A NESCHOPNOSŤ KOMUNIKOVAŤ

Nie som spokojná, som podráždená, vo vzťahu sa hádame, mám zlosť, som frustrovaná... a najlepšie, čo mi napadne je sabotáž v podobe porušenia práva na súkromie. Keď sme sa doteraz nevedeli o problémoch baviť ako normálni dospelí ľudia, tak po tom, čo vytiahnem nové, odsúdeniahodným spôsobom zistené informácie sa budeme konečne baviť na úrovni a vyriešime to? No to asi ťažko....

Úprimná, otvorená komunikácia vo vzťahu je absolútny základ. Keď mám akékoľvek podozrenie, keď prežívam vo vzťahu nepríjemné pocity, úplne prvú vec, ktorú musím urobiť je porozprávať sa o mojich pocitoch s partnerom. Neútočím, nesúdim a hovorím viac o tom ako sa ja cítim, nie o tom, aký on je. Komunikácia je kapitola sama o sebe, preto len v skratke.


SAMA MÁM TAJOMSTVÁ

Znie to síce paradoxne, ale aj tu často platí stará známa pravda "Podľa seba súdim Teba." Časť ľudí sleduje partnerov mobil aj z toho dôvodu, že sami majú svoje tajomstvá, o ktorých vedia a podvedome z rovnakého správania upodozrievajú aj svojho partnera.

NEDOKÁŽEM VERIŤ

Možno mám nepekné skúsenosti z predošlých vzťahov, bola som v minulosti klamaná, podvádzaná, nerešpektovaná. Vždy je dobré sa z minulosti poučiť, ale kým sa z Teba stane jedna uzavretá, nedôverčivá a cynická osoba, prosím uvedom si, že skutočne nie je fér správať sa k súčasnému partnerovi už vopred tak, ako by bol on tým klamárom a neverníkom.

CHCEM VIAC POZORNOSTI

Ako dieťa, ktorému sa rodičia nevenujú a ktoré je schopné rozbiť tanier v reštaurácii, biť deti v škôlke alebo si ostrihať vlasy.... tak aj my niekedy vo vzťahoch, kde si nás druhý nevšíma máme tendenciu získať jeho pozornosť aj spôsobom, za ktorý sa vlastne hanbíme a vieme, že nie je správny. Zúfalí ľudia robia zúfalé veci... Opäť je potrebné sa vrátiť ku komunikácii a riešiť problém v jeho podstate.

NIE SOM PRIPRAVENÁ NA VÁŽNY A ZRELÝ VZŤAH


Posledným dôvodom je vlastne taký mix toho, čo som už spomínala vyššie a teda dôvodom, pre ktorý  lustrujem frajerov mobil môže byť aj fakt, že sama som jednoducho ešte osobnostne a emočne nezrelá, neviem spracovávať vlastné pocity, som zmätená, nedokážem dôverovať druhej osobe a neviem rešpektovať cudzie hranice a súkromie.

Tento článok nemá za cieľ obhajovať všetkých, ktorí podvádzajú, klamú a žijú si svoje paralelné životy mimo náš vzťah. Tento článok je o tom, že zo zlých vzťahov sa dá vycúvať aj bez zníženia sa k nabúraniu cudzieho telefónu. A tiež o tom, že ani v šťastných vzťahoch nemusíme vedieť o všetkom, kľúčom je komunikácia, dôvera a nie 100% informovanosť.