Poďme veci zjednodušiť. Jedno pravidlo, ktoré zmení Tvoje vzťahy.

08.11.2020

Keď som odišla zo 17 ročného vzťahu a začala sa po prvý krát v živote zaoberať psychológiou partnerských vzťahov, keď som čítala knihy o mužoch a ženách, absolvovala prvé semináre, sledovala amerických a britských online koučov a diskutovala s ľuďmi, ktorí sa tomu venujú celý svoj profesný život, po niekoľkých mesiacoch som začala mať pocit, že je to všetko komplikované a zamotané viac ako moje vianočné svetielka vytiahnuté po roku z krabice.

Nemám rada komplikované pravidlá, teórie a riešenia. Veľa krát v živote sa mi stalo, že som sa do niečoho ani len nepustila, pretože to vyzeralo zložito. Raz som mala fitness trénera, ktorý ma hneď v úvode zasypal obrovským množstvom informácií o metabolizme, aeróbnom a anaérobnom pásme, tepovej frekvencii, kalóriách, silovom a vytrvalostnom tréningu, regeneráciou...... a moja motivácia na pevný zadok sa po pár dňoch rozplynula. Vo fitku som sa cítila ako Alenka v krajine zázrakov, hlúpo, zmätene, v hlave som stále riešila, či niečo môžem zjesť a či je dobrý nápad behať aj po ôsmej večer... 

Pochopila som, že ak chcem v niečom docieliť zmenu, či už je to strava, šport, práca alebo vzťahy, nikdy ju nezvládnem, ak si na úvod naložím na plecia príliš veľa.

Predstavme si hypotetickú a extrémnu situáciu, že mám pred sebou posledný deň života a môžem mojej dospievajúcej dcére dať iba jedinú radu, ktorá by jej mala pomôcť v budúcich vzťahoch s chlapcami. Čo by som jej z toho množstva vedomostí a skúseností odovzdala? Čo je tá jednoducho pochopiteľná a aplikovateľná podstata, ktorá ju môže uchrániť od zbytočnej bolesti? Hmmm..., asi by som povedala toto:

Milá moja Hana! Investuj do chlapcov, do mužov nie (IBA) úmerne tomu, ako sa Ti páčia, ale úmerne tomu, ako oni investujú do Teba. Bodka.

Z tejto neúmernosti a nerovnováhy v investovaní totiž pochádza drvivá väčšina vzťahových problémov, s ktorými sa stretávam. Ženy venujú neprimerane veľa pozornosti, starostlivosti, myšlienok a činov chlapom, ktorí pre nich ani zďaleka nerobia to isté. Príkladov je nespočetne veľa.

Chlap na prvom rande povie, že nechce vážny vzťah. Ja chcem vážny vzťah, ale ten chlap sa mi neuveriteľne páči, iskrí to medzi nami tak, že by sme vyhodili do vzduchu aj benzínku, je vtipný a páli mu to a preto tomu dám šancu. Po čase začnú problémy. Ja od toho chcem viac, preto do toho dávam viac, dávam do toho viac ako najviac, lebo veď ho potrebujem presvedčiť, že som jedinečná, iná, skvelá, taká, s ktorou by chcel mať aj vážny vzťah. Ale on nechce. A jasne to povedal. A dôvod, že ho nechce nie je vôbec vo mne. A ak by som sa v úvode zastavila a povedala si že do toho nedám viac ako on, neskončilo by sa to teraz trojitou zlomeninou srdca.

Chlap sa mi po nejakom čase začne vzďaľovať, hovorí, že na mňa už nemá čas, že má veľmi veľa práce. A ja zaradím do päťky a idem, riešim! Ponúknem sa, že mu s prácou pomôžem, že mu budem robiť prezentácie, písať reporty, že nemusí chodiť po práci za mnou, zastavím sa ja u neho, že môžeme randiť počas obedov, veď jesť predsa musí, atď, atď... Halóóóóó!!!! Ak muž vyšle signál, že si svoje priority teraz skladá inak a ja už nie som na prvom mieste, tak to musím rešpektovať a svoj voľný čas a energiu obdobným spôsobom prerozdeliť. Žiadne množstvo môjho snaženia sa mi nepomôže vyšplhať sa späť na vrchol. Keď chlap ochladne, tieto naše snahy sú ako šplhanie sa po kovovej tyči natretej vazelínou. Skončíme vyčerpané, spotené, špinavé a na zemi. *Ak to je aj Tvoj prípad, odporúčam prečítať blogy o ženskej energii a blog o chlapoch, čo sa vzďaľujú.

Chlap je nečitateľný. Niečo ako pokazený vodovodný kohútik. Raz horúci, potom ľadový. Raz je tu a zahŕňa ma pozornosťou a potom z ničoho nič sa aj tri dni neozve. Vôbec tomu nerozumiem, ide mi hlava vybuchnúť ako sa snažím prísť na to, čo som povedala, urobila, čo sa stalo. Píšem mu. Volám mu. Pýtam sa. Skúsim sa ospravedlniť, aj keď úplne presne neviem za čo. Navrhujem program. Nič moc. Fotím sa nahá vo vani a bombardujem ho svojimi najsilnejšími zbraňami. Hurá, zabralo, zvoní videochat. Zas a znova to nie je nič iné ako nerovnováha v investovaní. Ak si pre neho len kedykoľvek dostupné občasné rozptýlenie a ozýva sa len, ak má práve náladu, nudí sa, má chuť na sex a pod., neprepínaj mozog, srdce ani pipinu a radšej zrkadli. Akú pozíciu pridelil vo svojom živote on Tebe, takú prideľ aj Ty jemu. Nemôže to byť Tvoja životná láska, keď Ty si pre neho len občasný flirt.

Dôležitá poznámka pod čiarou: Na úplnom začiatku akéhokoľvek vzťahu sa investovať musí. Ak by ste sa obaja držali pri stene ako v kovbojkách, každý svoj kolt nabitý, ale čakajúci, či vystrelí ten druhý, žiadna prestrelka ani vzťah by sa nikdy nekonali. Keď sa mi niekto páči, musím niečo investovať, dať a ukázať aj s rizikom odmietnutia. Investujem a testujem. A podľa výsledku testu sa rozhodujem, či a koľko investujem ďalej.