On sa jedného dňa zmení

27.10.2020

More Amore uvádza trhák tejto jesene "Päťdesiat odtieňov toxických kompromisov". Kto nečítal knihu alebo nevidel film Päťdesiat odtieňov šedej, musel o tomto holywoodskom hite minimálne počuť. V podstate klišé - romantický príbeh o nevyrovnanej láske mladej študentky Anastasie s milionárom Christianom. Nadštandardný úspech tohto inak stereotypného príbehu stojí v podstate na tom, že tento nevyrovnaný vzťah je vlastne "sado maso bič a laso".

Nič proti sadomasochistickým vzťahom, ak sa ho dobrovoľne zúčastňujú dvaja, pre ktorých je to ich spoločná túžba. Čo chcem ale s pomocou tohto notoricky známeho príbehu demonštrovať je niečo iné. Vzťah Christiana a Anastasie je pomerne extrémnym príkladom vzťahu, v ktorom žena túži po niečom, čo jej partner nechce a ani nevie dať.

Vymkne sa jej to z rúk natoľko, že kvôli tomuto chlapovi je ochotná svoje potreby radikálne vytesňovať, zatiaľ čo tie jeho napĺňa ukážkovo. A po celý ten čas verí, že on sa napokon zmení.

No a zatiaľ čo sa diváčky v kine striedavo zadúšajú popcornom a romanticko-erotickými návalmi vzrušenia (niektoré dokonca Anastasii tajne závidia!), na plátne sa vlastne odohráva story, v akej by žiadna zdravá, sebavedomá žena nikdy nemala hrať hlavnú rolu.

Áno, Anastasia môže byť svojim spôsobom zvedavá a priťahovaná tým, čo sa vlastne skrýva za dverami jeho 13. komnaty, fakt je ale ten, že kým jej motív je zvedavosť a pokušenie to skúsiť, u neho je to posadnutosť. Jeho posadnutosť, nie jej.

A v podstate jediný dôvod, prečo Anastasia prekračuje svoj tieň a všetky svoje hranice a štandardy správania je, že chce od Christiana aj niečo viac. V tom filme je doslova scéna, kde jej Christian hneď v úvode povie, že s ňou nikdy nebude spať v jednej posteli, nebude s ňou chodiť na rande a nebude s ňou mať normálny romantický vzťah. Na Anastasiinu úplne oprávnenú otázku, že čo teda z toho bude mať ona, on odpovedá "MŇA!", čo je snáď najnarcistickejšia odpoveď, aká na túto otázku existuje. Jedným slovom jej povedal, že on na jednej starne nesplní ani jednu z jej potrieb, ale zato bude požadovať splnenie všetkých jeho. A milá Anastasia si povedala, že to dá.

Na striebornom plátne je ten príbeh lákavý a magnetický, veď hej, predstava, že moje hranice drtí vzdelaný, charizmatický multimilionár s dokonalým telom, krásnou tvárou, ktorý ma po práci vyzdvihne helikoptérou a predstaví mi zakázanú rozkoš, o akej sa mi ani nesnívalo je vzrušujúca, no nie?

Ok, je to len film, je to show, je to preexponované, nereálne... Ale skutočne? Nie, baby, nie je to až také sci-fi. Tento príbeh sa odohráva dnes a denne všade na svete. Akurát kulisy a herci sú iní, helikoptéru nahradí aj ojazdené BMW a BDSM sex a chlapove fóbie z intimity a emócií majú formu iných obsesií a pravidiel, ktorými muži definujú vzťahy.

A ženy až príliš často robia toxické, nebezpečné kompromisy, aj keď sú v hre ich najhlbšie potreby a túžby len preto, že chcú získať srdce muža.

Nikto nie sme dokonalí. Nedokonalosť nie je dôvod niekoho opustiť, ale ak cítiš, že žiadnu snahu od muža zaoberať sa aj Tvojimi potrebami necítiš, aj keď si mu o nich už toľko krát rozprávala, aj keď si ho prosila a vysvetľovala, čo je pre Teba dôležité, tak je čas zapojiť rozum a pud sebazáchovy.

Netvrdím, že ľudia na sebe nemôžu zapracovať a zmeniť sa. Veď ak by to tak nebolo, nepísala by som pre Vás tieto riadky napomáhajúce práve k zmene.

ALE KAŽDÁ ZMENA VYCHÁDZA Z VNÚTORNEJ MOTIVÁCIE A ROZHODNUTIA ČLOVEKA SAMOTNÉHO, NIE Z MOTIVÁCIE JEHO PARTNERA. Zamysli sa nad tým, ako nesmierne ťažké je zmeniť samú seba a potom snáď pochopíš, aké sú Tvoje šance na zmenu niekoho iného.