Najrýchlejšia cesta k tomu pravému

05.11.2020

Dnes k Tebe budem priama, nemilosrdná, pragmatická a možno trochu cynická. Ale mám na to jeden veľmi dobrý dôvod. Dostať Ťa k tomu správnemu. Čo najrýchlejšie. Takže...., nalejme si čistého vína.

Láska je pocit. Keď milujeme, často ani nerozumieme prečo, mozog a zdravý rozum idú bokom, správame sa iracionálne, nelogicky, robíme hlúposti, konáme automaticky pod taktovkou hormónov, reflexne a pudovo. Keď však necháme v krízových momentoch naše pocity zamilovanosti, túžby, emočnej závislosti a strachu ovládať naše myšlienky a rozhodnutia, nevzíde z toho väčšinou nič dobrého.

Ide o to, že keď sa veci v láske nevyvíjajú podľa našich predstáv, jediná férová šanca na úspech je prizvať rozum naspäť do hry.

Zoberme si teraz X rôznych vzťahových situácií, ktoré majú ale svojho spoločného menovateľa: NAŠU NESPOKOJNOSŤ. Každá jedna z nás má svoju vlastnú predstavu o tom, ako by mal vyzerať ideálny vzťah. A aj keď si si tú predstavu nikdy nenapísala na papier a neopakuješ si ju ako "otčenáš" pred spaním, ona tam niekde v Tebe je a vždy, keď vo vzťahu zažívaš niečo, čo sa od nej značne odlišuje, spustí sa v Tebe tichý alarm.


Od kedy sme boli ešte len dievčatá, už od vtedy vlastne podvedome hľadáme toho pravého. A ako dospievame, starneme, môže sa nám zdať, že niektoré z nás majú na chlapov akoby viac šťastia. Čisto z pohľadu štatistiky je ale každá z nás obklopená rovnakým množstvom narcistických toxických manipulátorov, zakomplexovaných tyranov, nudných nezáživných dobrých chlapcov, gýčovitých playboyov, introvertných samotárov, ale aj skvelých správnych chlapov.

Tak ako je možné, že Janka sa v 29 rokoch šťastne vydala a 10 rokov jej to klape a navonok úplne rovnaká Danka je v 39 rokoch ešte stále vo vzťahu, z ktorého chcela odísť už pred tromi rokmi a pomaly sa zmieruje s pocitom, že správni chlapi vymreli?

Isteže, Janka proste mohla mať šťastie v lotérii... ale tieto šťastné Janky v skutočnosti nie sú o náhodách. Tajomstvo úspechu každej šťastnej Janky spočíva v tom, že nestráca čas s nesprávnym chlapom a tým pádom zvyšuje pravdepodobnosť, že stihne vo svojom živote stretnúť toho správneho. Jednoduchá matematika!

Keď sa Janke nepozdáva, že Fero nechce mať najbližších 10 rokov deti a Janka ich chce mať oveľa skôr, pohne sa ďalej. Keď zistí, že Juraj by mal deti aj zajtra, ale je extrémne žiarlivý, pohne sa ďalej. Keď narazí na Adama, s ktorým konečne vyzerá byť všetko fajn, akurát, že Adamovi sa nechce odsťahovať od rodičov, pohne sa ďalej.

Pozri si obrázok, ktorý som Ti nakreslila. Máloktorá z nás stretne životnú lásku v 15-tich. A žiadna z  nás nevie, ktorý v poradí bude ten pravý, rovnako ako nikto nepoznáme deň svojej smrti. Ale ak sa k tomu pravému chceš ešte v tomto živote dopracovať, nemôžeš si jednoducho dovoliť premrhať neprimerane veľa času s tými nesprávnymi. Keď to proste nie je ono, keď to po pár mesiacoch zásadne škrípe, neviete sa zladiť v pohľade na hodnoty, budúcnosť, každý máte iné očakávania, nedajbože vo vzťahu zažívaš psychické či fyzické násilie, nevenuj tomu vzťahu viac času!

Ja Ti rozumiem a veľmi dobre viem, že to vôbec nie je jednoduché. Opakovane zažívať sklamania, odchádzať od istoty do neznáma, nevedieť, či Ťa samota obklopí na týždeň alebo roky, ale ak naozaj vieš, čo chceš a chceš to dostatočne silno, iná cesta nie je.

Je len táto jedna cesta, preskákať cez všetky nefunkčné vzťahy a pokusy čo najrýchlejšie, aby Ti ostalo čo najviac času pre vzťah, po ktorom celý život túžiš.