Jeden krát nestačí!

02.02.2021

Existuje veľa rôznych číselných pravidiel, ktoré si človek vytvorí, aby si zjednodušil život a rozhodovanie. Tak funguje zásada "tri krát a dosť" v trestnom zákone, vo vzťahoch (nie len partnerských) dávame často "druhú šancu" a vymysleli sme si aj nepísané pravidlo, že do roka a do dňa od zásnub by sme sa mali dostať pod čepiec. No jedno z najzásadnejších pravidiel partnerských vzťahov je podľa mňa pravidlo, že jeden krát skutočne nestačí.

Univerzálne pravidlo úspechu = konzistentná práca a vytrvalosť

2. január, hlava prestala bolieť, výčitky zo záveru roka utopeného v majonézovom šaláte prekladanom medvedími labkami a vaječným likérom kulminujú a ja si odhodlane kupujem permanentku do fitka. Odmakám poctivých 90 minút, doma pozriem do zrkadla a NIČ. O dva dni odmakám ďalší tréning. Nič nevidím. Odkrútim ešte štyri a zdá sa mi, že je to celé nefér, že už by som na sebe mohla vidieť niečo viac. Strácam motiváciu a prestávam. Neverím dlhodobému procesu, neverím trénerovi, jediné, čo u mňa rozhoduje je obraz môjho tela po 6. tréningoch.

Povýšili ma v práci. Je zo mňa líder. Firma mi zaplatí intenzívny a drahý tréning ako viesť, motivovať, ako načúvať, byť príkladom a poskytovať spätnú väzbu. Cítim sa odhodlaná zaútočiť na kvartálne ciele a vytvoriť z môjho tímu niečo ako svorku, kmeň, rodinu. Dva mesiace po tréningu mám však pocit, že mi z neho ostal len diplom na stene. Všetko sa nejako rozpadlo, z mojej firemnej rodiny sú štyri nepriateľské klany a ja chodím do práce s kŕčmi v žalúdku.

Úspech totiž nespočíva v jednorázových, akokoľvek skvelo zvládnutých, či intenzívnych situáciách. Môžeš si zuby čistiť aj hodinu, ale ak to urobíš len dva krát do roka, aj tak sa ti pokazia. Môžeš na tréningoch vypľuť i dušu, do bodky splniť nutričný plán, no pokiaľ po týždni skončíš, tehličky na bruchu sa nekonajú.

Jeden krát - láska verzus túžba

Partnerské vzťahy a ich kvalita nesmierne závisia od pravidla "jeden krát (ne)stačí". Je dobré si na tomto mieste pripomenúť rozdiel medzi láskou a túžbou a fakt, že sú to dva proti sebe stojace pocity.

Láska vzniká, keď sa poznáme, keď sme v bezpečí, máme rutinu a cítime sa milovaní a nesúdení. Naproti tomu stojí túžba, ktorá funguje na úplne iné palivo. Poháňa ju nedostatok, chcenie, neistota a istá dávka anarchie, antisystému. V túžbe sa samozrejme ráta aj jeden krát. Veľkosť túžby je determinovaná práve intenzitou a pocitom, že toto je tu a teraz a možno naposledy. A je to úplne v poriadku. V tomto zmysle je to naše "jeden krát" dokonca nevyhnutné pre prežitie, okorenenie a kvalitu dlhodobého vzťahu, nie len pre pre milenecké aférky, one-night-stands a všetky možné úlety.

Ak však rozprávame o láske, tak platí presný opak. Hlboká láska a dôvera sa nedá vybudovať na nejakých izolovaných udalostiach. Nestačí, ak ti chlap pár krát za rok kúpi obrovskú kyticu, je to málo, ak sa vieme úprimne rozprávať iba vtedy, keď sme už tak zúfalí, že vlastne ani nemáme čo stratiť. Jedna perfektná dovolenka je nič, prd do Šumavy, pokiaľ je zvyšných 50 týždňov v roku podpriemerných.

Veľmi veľa žien trpí syndrómom*, ktorý im zahmlieva optiku a kvôli ktorému vidia aj zlé, toxické vzťahy ako vzťahy s potenciálom a perspektívou. Tieto ženy sú vyhladované po skutočnej láske a veľmi túžia po bezpečí. A aj keď to vo vzťahoch nemajú, ostávajú, pretože sa upínajú práve na tie ojedinelé pozitívne situácie, ktoré sa v tých vzťahoch raz za čas odohrajú. Podliehajú ilúzii, že ten muž predsa nemôže byť zlý, ak bol hoc len jeden krát schopný tak veľkolepého gesta či ukážkového správania.

Zdravo ukotvená osobnosť s dobre vyvinutým sebavedomím, s jasnými hranicami a štandardami však nikdy v takomto vzťahu nezotrvá. Buď vo vzťahu nastane zmena alebo ho opustí. Dokáže pokojne, ale asertívne komunikovať svoju nespokojnosť. Samozrejme vie dať i druhú šancu, tiež aktívne na spoločnom vzťahu sama zapracovať, priznať chybu, ale nikdy v tom vzťahu nezotrvá, ak je to vzťah, ktorý je dlhodobo dobrý iba jeden krát za čas.

*Tomuto čelia najmä ženy s úzkostlivým pripútavacím vzorcom (viď článok Mrs Úzkostlivá a Mr Vyhýbavý).

Je nevyhnutné uvedomiť si silu jednorazovosti v oboch polohách vzťahu. Musím vedieť, že dostávať iba jeden krát je málo a zaslúžim si viac a tiež, že i dávať jeden krát nestačí na to, aby som mohla očakávať vytúženú pohodu.

Jeden môj obľúbený kouč raz rozprával o tom, ako bol fascinovaný smetnými košmi v Disneylande a našiel v nich krásnu paralelu práve pre fakt, že vo vzťahoch sa rátajú i drobné a každodenné veci, nie iba dovolenky, výlety a oslavy. Smetné koše v Disnelynde sú totižto v každej časti zábavného parku iné. Sú princeznovské, sú vesmírne, niektoré sú ako Mickey Mouse a ďalšie zas z rákosia dokonale zapadajúce do scenérie filmov o Indiana Jonesovi. A keď si človek uvedomí, že najlepšiu atrakciu v parku za deň navštívi možno dva krát, ale smetný kôš stretne a použije od rána do večera toľko krát, že to ani nepočíta, pochopí, že aj na tých nádobách na odpadky skutočne záleží. A že ľudia, ktorí ten park navrhovali si boli toho určite vedomí, venovali im pozornosť a vtisli charakter, aby aj vďaka smetným košom bol deň v Disneylande pre deti dokonalý.

Jeden krát nestačí, ale ani nevadí


Ako to už býva, každá minca má dve strany. A aj minca s názvom "jeden krát" ich má.

Na jednej strane vytvára tlak, že nie je možné spoliehať sa na zotrvačnosť a efekt pár perfektných momentov, no na jej druhej strane leží príjemné zistenie, že keď sa jeden krát pošmykneme, tak to naozaj nie je koniec sveta, ani vzťahu.

V partnerstvách, kde fungujú dobré veci nie len pár krát, ale opakovane, kde je vzťahová záhradka pravidelne okopávaná, zalievaná a hnojená, tam naozaj neplatí, že jedno zlyhanie všetko spáli. A aj preto sa tá pravidelná snaha oplatí. Pretože vďaka nej si utkáme bezpečnú sieť, ktorá nás zachráni, keď ako každý jeden smrteľník jeden krát sklameme, urobíme chybu a ublížime.