Hlbší pohľad na neveru

24.10.2020

Prečo podvádzame? Prečo aj ľudia v dobrých vzťahoch podvádzajú? Čo znamená nevera? Prečo si myslíme, že muži podvádzajú z nudy a strachu z intimity a ženy z osamelosti a hladu po intimite? Ako sa zmieriť s niečím, čo je na celom svete univerzálne odsudzované a zároveň všade praktizované? Prečo aj tak stále podvádzame, keď je dnes oveľa ľahšie ukončiť vzťah alebo manželstvo? Je nevera koniec vzťahu?

Neverní sú muži i ženy na celej planéte a pritom o nej stále veľa nevieme. Nevera a cudzoložstvo tu s nami existujú od kedy existuje manželstvo. A od tej doby je to tabu. Naprieč históriou, muži mali vždy istú licenciu na neveru, ktorá im prechádzala iba s minimálnymi následkami (keďže nikdy neotehotneli) a ospravedlňovali im ju aj viaceré biologické a evolučné teórie. Dvojitý meter starý ako nevera sama!

Ale kto presne vie, čo sa deje pod povrchom? Keďže pokiaľ ide o sex, muži sa vždy radi chvália a preháňajú, zatiaľ čo ženy neveru viac popierajú a skrývajú (na svete je stále 9 krajín, ktoré ženskú neveru trestajú smrťou!).

Niekdajšia monogamia bola chápaná v zmysle jeden partner na celý život, dnes pre nás znamená už len jedného partnera v jednom čase. Kedysi, keď sme sa vydávali, mali sme sex po prvý krát, dnes, keď vstúpime do vážneho vzťahu, len prestaneme sexovať s inými...... Časy sa holt menia.

Koľko z nás je neverných?

Tak koľko? 25 - 75%. Odpoveď totiž závisí od toho, ČO považujeme za neveru. Románik? Sex a nič viac? Sledovanie porna? Chat room? Flirtovanie? Masáž s happy endingom? Utajovanú prítomnosť na online zoznamkách? Intímne textovanie? Platonickú lásku?

Nevera je tiež plná paradoxov. 95% z nás súhlasí, že klamať partnerovi je nesprávne a zároveň rovnaké percento z nás prizná, že to je presne to, čo by sme sami urobili. A nikdy v histórii nebolo tak ľahké podvádzať a zároveň to nebolo nikdy tak ťažké utajiť.

Pasca romantickej lásky a práva na šťastie

Zásadný problém s dnešnou neverou je ten, že na rozdiel od minulosti, keď sa manželstvá uzatvárali z rozumu, pre prežitie a iných racionálnych pohnútok, dnes vážne vzťahy staviame na romantickej láske. My dnes od svojho partnera úplne vážne očakávame to, čo nám v minulosti zabezpečovala obrazne povedané celá dedina.

Buď môj najlepší priateľ, vášnivý milenec, dôverník, spriaznená duša, rodič pre naše deti, buď môj ochranca, postaraj sa o nás finančne, funguj ako partner na intelektuálne debaty, podporuj ma v kariére, motivuj ma a nechaj mi slobodu.

Keď nám bol v minulosti neverný manžel, nebolo to príjemné, ale rozhodne nie tak traumatizujúce a deštruktívne ako dnes, keď tá zrada prebehne naraz na toľkých úrovniach. Neverník dnes ničí nie len moju dôveru, ale celý môj svet a moju identitu. A vďaka digitálnej ére môže byť ten Armagedon dokonalý. Môžem si čítať správy, ktoré písal milenke, nájsť ich spoločné fotky, videá, sledovať to celé LIVE v HD kvalite. Čo je oproti tomu vlas, či rúž na mužovej košeli, ktorý znepokojoval naše staré matky, že áno?

Ďalším obrovským paradoxom dnešnej doby je fakt, že všetci chceme vernosť a lásku až za hrob, no z každého kúta sa na nás valí filozofia, že máme nárok byť šťastní, máme nasledovať svoje túžby, nestrácať ideály, že máme na viac, že sa nemáme obmedzovať, že predsa žijeme len raz. Pred pár sto rokmi nikto od pozemského života nečakal šťastie. Šťastie čakalo na vyvolených v raji.

A ten zoznam nekončí. Ešte len nedávno sme sa rozvádzali, lebo sme neboli šťastní, dnes sa už rozvádzame, lebo (možno) budeme inde šťastnejší. A ak bol pred polstoročím rozvod hanba, dnes je hanba, ak ostanete tam, kde sa necítite dokonale uspokojení. A priznať, že stále milujete toho, kto Vás zradil? V západnom svete sa k tomu už nikto nevládze priznať ani sám pred sebou.

Nevera nemusí znamenať vždy odvrátenie od partnera

Logika hovorí, že ak máme vzťah, v ktorom nám nič nechýba, nemali by sme sa obzerať po inom. A pokiaľ by teoreticky existovalo niečo ako dokonalý vzťah, mal by fungovať ako vakcína proti žiadostivosti. Nie je to však tak. Podľa výskumov väčšina ľudí, čo podvádza sú v relatívne spokojnom zväzku, nie sú to žiadni chronickí záletníci a počas nevery prežívajú obrovský konflikt medzi svojimi hodnotami a správaním.

Nevera veľmi často NIE JE ANI TAK O ODVRACANÍ SA OD SVOJHO PARTNERA AKO O ODVRACANÍ SA OD SAMÉHO SEBA, OD TOHO, KÝM SME SA STALI.

Paralelný nový vzťah môže  predstavovať aj návrat k niečomu, čo nám nebolo nikdy dopriate. Niekto nezažil bezstarostnú mladosť, sexuálnu slobodu, niekto bol celý život dobrý chlapec, dobrý manžel, dobrý otec a nezažil nikdy inú polohu. V úletoch nezriedka nehľadáme ani tak iného človeka ako iného samého seba.

Neverou proti smrti

Hlavní aktéri sa vždy cítia byť konečne prebudení a živí. Nevera ako podvedomý boj proti vlastnej smrteľnosti, sa nám vkradne do vzťahov po strate blízkych, či prevalení sa našich vlastných ťažkých diagnóz.... Dotyk smrti v ľuďoch otvára Pandorinu skrinku s otázkami, či toto je už naozaj všetko.

Dá sa túžiť po tom, čo máme?

Podstatou utajovaných vzťahov nie je ani tak sex samotný ako túžba. Túžba po pozornosti, po pocite nenahraditeľnosti a dôležitosti. A fakt, že milenca už zo samej podstaty utajovaného vzťahu nikdy nemôžeme mať, to samé o sebe je generátorom túžby. Lebo dá sa túžiť po niečom, čo už máme?

Túžim, lebo nemám a nemám, preto túžim. Dokonalé diabolské perpetum mobile!

Ako prežiť neveru

Túžba i zrada sú hlboké pocity. Nevera je obrovská skúška, ktorá zmení každý vzťah, no nie všetky sa úspešne pretransformujú na vyšší level. Pre niektoré súžitia je to posledný klinec do rakvy. Potom, čo je vzťah po útoku nevery v troskách sa však veľa párov po dlhej dobe konečne začne baviť úplne otvorene, keďže už naozaj nie je dôvod sa na niečo hrať a niet čo viac stratiť.

A táto drsná, bolestivá a pravdivá debata je vlastne jediná cesta, ako to celé zachrániť. Na konci nevery tak nemusí byť vždy iba zúfalstvo, niekedy tam na nás čaká nový, lepší život. Spolu alebo každý s niekým iným.

Záverom už len toľko, že nevera rozhodne nie je jedinou zradou, ktorú vo vzťahu môžeme zažiť. Veď čo iné, ak nie zrada sú neúcta, nevšímavosť či násilie? Vzťahy a nevery tu s nami budú ešte veľmi dlho, nebudú len dobré a len zlé a obete nevery nebudú vždy zhodné s obeťami vzťahu.

Prajem Vám, aby žiadna nevera vo Vašom živote neskončila bez nového poznania a lepšieho nového začiatku!