Bombardovanie láskou

24.03.2021

Spoznala si niekoho nového. Je úžasný. Je úplne iný ako muži, s ktorými si doteraz mala tú česť. ON prejavuje emócie! Všetko sa deje rýchlo, nový muž nepotrebuje hodiny, aby odpísal na správu, nepotrebuje dni, aby ťa videl znova a nepotrebuje týždne, či mesiace, aby z jeho úst zaznelo MILUJEM ŤA.

Spočiatku sa to zdá byť ako sen, zvlášť ak si doteraz mala skôr opačnú skúsenosť a zažívala zo strany mužov rezervovaný prístup a vysoké hradby, za ktorými schovávali svoje city. Obzvlášť ti takáto zmena príde lákavá a neodolateľná, ak máš za sebou ťažký rozchod, ak ťa milovaný muž opustil, vymenil za inú, ak svoje roztrieštené sebavedomie skladáš z tisícich malých kúskov, na ktoré sa len nedávno rozbilo. A na tento lep pravdepodobne sadneš  aj vtedy, ak je tvoj pripútavací vzorec úzkostlivý (viď článok Mrs Úzkostlivá & Mr Vyhýbavý).

V tomto článku ťa však chcem naučiť rozoznávať rozdiel medzi normálnym, zdravým prejavovaním lásky a tzv. "love bombingom" alebo bombardovaním láskou, ktoré je veľmi závažným varovným signálom na začiatku toxických vzťahov s mužmi s narcistickými, majetníckymi a manipulatívnymi sklonmi.

DEFINÍCIA

Bombardovanie láskou je správanie naplnené veľmi intenzívnymi gestami, činmi a slovami, ktoré poukazujú na mužovu náklonnosť, zamilovanosť a očarenie konkrétnou ženou. Cieľom tohto správania je presvedčiť ženu o tom, že práve sa začína niečo neopakovateľné, veľkolepé, vzbudiť v nej dojem, že je absolútne dokonalá a odpratať z jej myslenia akúkoľvek pochybnosť o tom, že tento muž je jej osudová láska.

Základným problémom love bombingu nie je fakt, že prejavy sú odchýlené od normálu a že tej lásky je akosi priveľa, najväčším problémom a nebezpečenstvom je skutočný motív, ktorý sa za takýmto správaním schováva. Účelom love bombingu je totiž v čo najkratšom čase získať nad vybranou osobou moc, kontrolu, odviesť jej pozornosť od vlastných negatívnych stránok, minulosti, pravdy a postupne ju začať nenápadne, ale veľmi takticky manipulovať.

Ako bude čas plynúť, náš Don Juan bude za svoju bezbrehú lásku postupne vyžadovať niečo neprimerané na oplátku, vzťah naberie patologickú dynamiku a v konečnom dôsledku, keď bude obeť odstavená od zdravého úsudku, keď bude odstrihnutá od priateľov, rodiny a nadobudne pocit, že jedine tento muž ju dokonale pozná a najlepšie vie, čo je pre ňu dobré, v tom momente sa predátor demaskuje, prílev lásky priškrtí a naplno začne využívať a najmä zneužívať benefity toxického vzťahu, ktorý stvoril.

PREJAVY

Tu je prehľad základných prejavov a teda varovných signálov, na ktoré je potrebné si dávať hneď v úvode vzťahu, kým je ešte čas, pozor:

 1. Veľkolepé romantické gestá, neprimerané dary.
 2. Prehnané skladanie komplimentov a pripisovanie ti zásluh aj na tom, na čom si sa nijako nepodieľala.
 3. Veľmi intenzívna a iniciatívna komunikácia - časté a dlhé textovanie, množstvo telefonátov, komentovanie na sociálnych sieťach...
 4. Extrémne rýchle prejavovanie citov (Milujem ťa! Ako som doteraz mohol žiť bez teba? Si moja spriaznená duša, môj osud ................).
 5. Neustále vyžadovanie pozornosti.
 6. Rýchly záujem o nejakú formu záväzku - zmena statusu na Facebooku, spoločné bývanie, zásnuby, časté rozprávanie o svadbe, rodine, budúcnosti...
 7. Rýchla snaha o kontakt s tvojimi deťmi a neprirodzené prejavy lásky voči nim.
 8. Nerešpektovanie tvojich hraníc (Snáď sa predo mnou nehanbíš?, Mne môžeš povedať/ukázať všetko.)
 9. Nesúhlas s programom a trávením tvojho voľného času inak ako v jeho prítomnosti.
 10. Nekritický obdiv a schopnosť vždy povedať to, čo chceš práve počuť.
 11. Znevažovanie bývalých priateliek a neustále vyzdvihovanie tvojich kvalít.
 12. Vytváranie pocitu, že ON je tvoja spása, že ťa zachránil.


ČO ROBIŤ?

Pokiaľ na začiatku vzťahu detekuješ takéto správanie, je nevyhnutné tomu venovať pozornosť a nenechať sa zaslepene vtiahnuť do vzťahu, z ktorého cesta von môže trvať pokojne aj roky (viac v článku Vzťahová burina menom narcis). Ak si si nie istá, či si natrafila naozaj na narcisa alebo len konečne zažívaš niečo pekné a kontrastné oproti tvojmu poslednému vzťahu, komunikuj. Rozprávaj sa s kamarátkou, zdôver sa mame, sestre a ak máš vo svojom okolí mužov, s ktorými ti nerobí problém to rozobrať, rozhodne sa ich na názor opýtaj tiež. A pokiaľ ti títo blízki ľudia, ktorých rešpektuješ a  ktorí ťa poznajú, naznačia, že tu niečo smrdí, rozhodne to neignoruj. Vašu komunikáciu nemusíš hneď drasticky preťať, ale začni sa správať ostražito a urob si nejaký test. Vráť mu prehnane drahý darček, neopätuj jeho city okamžite s rovnakou intenzitou, naplánuj si víkend s rodinou alebo priateľmi bez neho, utlm komunikáciu a navrhni, či by ste mohli pokračovať o čosi pomalšie. Pokiaľ sa nejednalo o toxické bombardovanie, muž nebude mať problém s tvojimi návrhmi a správaním a stiahne trochu nohu z plynu. Ak ale bude mať jeho reakcia charakter citového vydierania, ľutovania sa či presviedčania ťa o tom, ako veľmi sa mýliš, rozhodne si svoj odstup udrž. Šanca, že si sa zrazila so živým exemplárom romantického bombardéra je viac než vysoká.