Ako skladať mužom komplimenty

26.10.2020

Úvodom si neodpustím poznámku, že v dnešnom svete rozdávame komplimentov naozaj málo, pochvalou šetríme nie len v partnerských vzťahoch, ale tak celkovo, aj keď nás to rovnako ako úsmev nič nestojí. Tak prečo sa viac neusmievať a viac nechváliť?

Kým prejdem k tipom ako dávať komplimenty mužom, našim partnerom alebo mužom, ktorí sa nám páčia, prípadne sme ešte len vo veľmi rannom štádiu vzťahu, skúsim trochu opísať psychologický mechanizmus pochvaly.

Rozdávanie komplimentov je niečo ako malá charitatívna činnosť. Robíme to pre druhých, ale prináša to niečo dobré aj pre nás samých. Pri charite alebo nezištnej pomoci sa človek na chvíľu odvráti od vlastných potrieb a zameria sa na potreby druhých, ktoré ak naplní a pomôže, aj jemu samému prinášajú do života radosť. Preto je tak často charita receptom a terapiou na prekonávanie aj ťažkých úzkostných či depresívnych období... jednoducho pozornosť od svojich pocitov a potrieb prenesiete na pocity a potreby iných ľudí.

Ak budeme rozdávať komplimenty, nie len že budeme mať dobrý pocit na duši, ale staneme sa pre okolie obľúbenejšie a pre mužov dokonca viac atraktívne. Keď dáme kompliment, muž cíti, že je pre nás špeciálny a automaticky sa stávame istým spôsobom pre neho špeciálne aj my.

ZÍSKAJ TITUL Z VYSOKEJ ŠKOLY KOMPLIMENTOV

BUĎ ADRESNÁ

Namiesto vety "Máš pekný sveter" povedz  "Páči sa mi Tvoj sveter, vidno, že máš vkus." Kým prvá veta s ním veľmi nezamáva, lebo je to akoby si chválila niekoho, kto ten sveter vyrobil, tá druhá už vyslovene obdivuje chlapov vkus a sveter je len vedľajší nástroj pochvaly.

BUĎ KONKRÉTNA

Zabudni na všeobecné frázy a poklony typu "Vyzeráš dobre.", "Máš pekné oči".... a vyskúšaj  sa vyjadriť presnejšie. "Máš naozaj neobvyklú farbu očí.", "Tvoj úsmev je čarovný, mal by si sa usmievať viac."

ODSTRÁŇ ZÁMER A BUĎ SPONTÁNNA

Veľa ľudí má problém, že chvália len vtedy, ak niečo od človeka potrebujú, vo vzťahoch je to obvykle preto, že sa nám ten druhý páči a chceme ho zaujať a získať. Bohužiaľ takéto násilné komplimenty pôsobia často umelo.

Určite si už zažila situáciu, keď k Tebe v bare prišiel chlap, skúsil nejakou frázou získať Tvoju priazeň, ale bolo to neprirodzené a cítila si, že je k Tebe milý len preto, že sa mu páčiš.

Majstri komplimentov sú preto majstrami, že nerozdávajú komplimenty len vtedy, keď vidia človeka, s ktorým majú svoj úmysel. Svoje schopnosti cibria denne aj na ľuďoch od ktorých nič nechcú. Pochvália čašníčku, kolegyňu, úradníčku.... komplimenty sú pre nich prirodzený prejav a nevyznievajú vypočítavo a slizko.

Preto ak chceš používať komplimenty ako jeden z nástrojov na ulovenie Pana Božského, musíš sa ich naučiť rozdávať dookola aj bez postranných úmyslov :)

NIEČO, ZA ČO MÔŽE

Toto je veľmi dôležitý bod. Aj mužom sa samozrejme dajú skladať komplimenty o vlasoch, pekných očiach, zuboch či rozkošných chĺpkoch na uchu, ale oveľa, oveľa, oveľa viac sa ich dotknú komplimenty, ktoré si všímajú niečo, za čím je ich tvrdá práca či odriekanie.

Mužove srdce sa neroztopí len preto, že mu niekto pochválil vlasy. Za svoje vlasy ako aj celkový vzhľad nemôže, tak sa narodil a preto túto kategóriu komplimentov síce vníma, ale neutkvie mu to v emočnej pamäti.

Úplne iná liga sú však tieto komplimenty: "Ja by som to nikdy nezvládla, vyštudovať školu v zahraničí.", "Neskutočne si sa za posledný mesiac zlepšil v tej hre na gitare.", "Si ako vojak! Kde sa v Tebe berie tá disciplína??  Ja by som tak skoro ráno nedokázala chodiť cvičiť."

PREKVAP HO

Každá sme už nejaký kompliment na svoju adresu počuli. Dlhonohé, dlhovlasé manekýnky dookola počúvajú aké sú krásne, pohotovým, bystrým ženám okolie pochváli ich vtip a intelekt, dobré gazdinky dostávajú ódy na ich domáce štrúdle a podobne.

Ale to, čo sme už počuli tisíc krát a čo si na nás všimne každý druhý nie je to, čo nám najviac utkvie v pamäti.

Raz som sa zúčastnila takej aktivity, v ktorej ma 10 ľudí malo opísať 5 slovami. Opakovali sa slová ako inteligencia, ambícia, tvrdosť, vzor, prísnosť, intelekt, vkus, humor, sexy.... až jeden človek napísal "vankúš". Celkom som to nechápala a opýtala sa, čo tým myslel. A keď mi vysvetľoval, že sa pri mne cíti pokojne, bezpečne, teplo, mäkko, v pohode a útulne ako doma na vankúši, rozplakala som sa. Lebo dokázal vo mne vidieť to, čo na prvý pohľad nie je také zjavné. A ten vankúš sa pre mňa stal najkrajším komplimentom v celom mojom živote, na ktorý viem, že nikdy nezabudnem.

Asi už ďalej vysvetľovať netreba. Jednoducho neskladaj mu komplimenty ako 99% ľudí, všimni si a oceň niečo, čo je tak trochu skryté pod povrchom.

ZABRNKAJ NA JEHO "HERO INSTINCT"

Byť pre ženu hrdinom, to je jeden z najsilnejších mužských inštinktov a ženy, ktoré s ním vedia šikovne narábať sú pre svojich partnerov ako droga.

Do tejto kategórie patria komplimenty typu "Cítim sa pri Tebe v bezpečí.", "Keď si pri mne ničoho sa nebojím.", "S Tebou sa cítim najkrajšia na svete.", "Staráš sa o mňa ako o princeznú.", "Keby si nestál pri mne, nikdy by som sa k tomu kroku neodhodlala."

A keď už budete presladené, pokojne tam hoďte trochu flirtu, preháňania a humoru. "Ľutujem všetky ženy, čo nikdy nezažijú to, čo ja, keďže si len môj.", "Nepozeraj sa na mňa tak, vieš, čo to so mnou zakaždým robí.", "Bože, to je tak neuveriteľne sexy, keď varíš."

Ultra feministky teraz škrípu zubami, že predsa nebudú rozprávať chlapovi nejaké hlúpo-sladké frázy z červenej knižnice, fakt je ale ten, že akokoľvek naivne a hlúpo nám niektoré z nich môžu znieť, oni fungujú a muži ich proste zbožňujú :)

Ak sa Ti pri predstave, že máš svojmu chlapovi hovoriť čokoľvek pekného, milého, hoc aj nadneseného ježia všetky chlpy na tele a cítiš, že si to vôbec nezaslúži, cítiš, že mu to nedokážeš povedať, lebo Ty sama si od neho už veľmi dlho nepočula niečo pekné, problém zrejme nebude len v tom, že si si doteraz o tom nič neprečítala.

Ale skús si to aspoň v duchu predstaviť, je to celkom dobrý test. Ver mi, zježené chlpy spolu s pocitom v žalúdku nikdy neklamú.