Ako pracovať s emočnou bolesťou po rozchode

01.01.2021
Je prvý január. Prezidentka sa dnes prihovorí všetkým občanom a ja sa chcem dnes prihovoriť každej z nás, ktoré sme v roku 2020 prežili odchod milovaného muža a ostali s dierou v srdci, nezodpovedanou otázkou PREČO!!?!?!!??!??? a neschopnosťou uveriť v akýkoľvek nový začiatok.

TOTO NIE JE PRAVDA


Časť našej bolesti po tom, ako nás partner opustí, vymení za inú alebo sa len rozhodne žiť svoj život bez nás spočíva v tom, že v tom partnerovi vidíme TOHO PRAVÉHO, lásku svojho života. Nuž a samozrejme, prísť o neho, o toho jediného na svete, jediného, s ktorým život dáva význam, to bolí. 


Čo je ale kľúčové, je uvedomiť si ako veľmi sa v tomto bode mýlime.

Niekto, kto sa rozhodne žiť život bezo mňa alebo s niekým iným predsa už zo samotnej podstaty nemôže byť TEN PRAVÝ.

Kedykoľvek v živote, keď si snívala o láske, a to bez ohľadu na vek, predstavovala si, aký by mal byť ten tvoj vysnívaný muž, aký život spolu budete mať, určite si si toho pravého nepredstavovala ako niekoho, kto ťa opustí, odíde, nahradí ťa..... Veď toto jednoducho nejde dohromady!!!

Keď ťa niekto opustí a vymení, nemôžeš smútiť akoby si práve prišla o ten najvzácnejší diamant! Pretože neprišla. Prišla si možno o zirkón, mačacie zlato a možno len o pekné farebné sklíčko..., ale rozhodne nie o diamant. Ten pravý je tým pravým preto, že ostane aj napriek tomu, že to nie je vždy jednoduché a napriek tomu, že ty nie si dokonalá.

Keď mi niekto ukáže svoju slobodnú vôľu, ktorá hovorí "Nechcem byť viac s tebou.", je tu priestor aj na smútok, ale nemôžem nad tou stratou trúchliť rovnako ako keď mi autonehoda vezme milovaného muža, ktorý bol pre mňa rozhodnutý, bol prítomný a vedel, že chce svoj život žiť pri mne. Oveľa väčší priestor by malo mať sklamanie. Sklamanie z toho, že si si myslela, že toto je tvoj diamant, verila si mu, otvorila sa, bola zraniteľná, mala predstavy o budúcnosti, no nakoniec sa ukázalo, že to bolo inak.

POTLAČ SVOJE EGO


Keď dostaneš kopačky, toto je hlas tvojho ega: "Prečo si nevybral mňa?, Prečo ma opúšťa? Čo mi chýba? Čo má ona a ja nemám?" Nikto nemôže existovať bez ega, ale v momentoch, ako sú tieto ti prihlasný prejav vlastného ublíženého ega naozaj nepomôže. Naopak, bude tvojim najväčším nepriateľom v osobnom raste, prijatí situácie a pohnutí sa ďalej.

Tu sú najčastejšie príklady, keď ti ego vo vzťahoch nerobí dobrú službu:

- strach z bolesti, odmietnutia, ktorý ti bráni byť vo vzťahoch autentickou, úprimnou a zraniteľnou ženou

- potreba naháňať a získavať (aspoň na chvíľu) nedostupných mužov, ktorí sú zadaní, emočne nezrelí a nedostupní, nemajú o teba záujem, nechcú vzťah, iba hru atď....

- operovanie v móde obete, pocity ukrivdenosti a ľutovania sa, ktoré ti zabránia v sebareflexii a oberú ťa o akúkoľvek silu, či sebahodnotu

To, čo ťa po kopačkách v skutočnosti bolí je vlastne zranené ego. A tam musíš začať. Oddeliť svoju skutočnú hodnotu založenú na zdravom sebavedomí od malého, ukričaného, nezrelého, rozmaznaného a lenivého ega, ktoré nechce robiť a meniť nič, no zároveň chce všetko a hneď.

SILNEJŠIA, MÚDREJŠIA A ZAUJÍMAVEJŠIA

Všetci raz zomrieme. Ale kým sa to skutočne stane, každý z nás prežije počas svojej cesty malé demo verzie vlastnej smrti. Prežijeme zrady, sklamania, straty a časť z nás v nás v tých najťažších momentoch zomrie.

Ale prosím, uvedom si jednu vec. Dobré časy, jednoduchý život, bezproblémové vzťahy... nič z toho ťa neposúva, neučí. Naopak, každá jedna malá smrť, každá cesta do pekla a späť, to všetko z teba robí úžasnú osobu, zaujímavú, bojovníka s jedinečnými jazvami a skúsenosťami.

Len vďaka tomu, že sme nemali vždy všetko, že nás muži zradili, že nás život postavil pred extrémne situácie, rozvody, nevery a my sme sa museli otrepať, oprášiť a vrátiť z pekla naspäť na zem, len vďaka tomu môžeme byť múdrejšie, skúsenejšie, empatickejšie.

Spomeň si na akúkoľvek silnú osobnosť, vzor, niekoho, koho biografiu čítajú so zatajeným dychom milióny ľudí na svete. Vidíš tam jednu, jedinú s ľahkým a bezproblémovým životom?

Chcem, aby si bola hrdá a pyšná na každú zo svojich smrtí, na každý výlet do pekla a aby si sa do budúcna neobalila do strachu, že sa to stane znova. Chcem, aby si sa pozrela naspäť a dokázala si povedať: "Zničilo ma to, dostalo na kolená, umrela som, zažila peklo, ale som stále tu, tak čoho sa mám ešte báť?!!?"

Nie všetky pozitívne zmeny začínajú pozitívnymi pocitmi. A táto dnešná bolesť a tlak môžu byť presne tými najlepšími podmienkami, v ktorých sa znovuzrodíš ako silnejšia a krajšia ľudská bytosť.